پرش به محتوای اصلی

آشنایی با کارگروه تخصصی مخابرات و ارتباطات مدیریت بحران و پدافند غیرعامل استان بوشهر

بسمه تعالی

 

مقدمه:

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. این استان با مساحتی حدود ۲۷٬۶۵۳ کیلومتر مربّع، جمعیّتی برابر ۸۸۶٫۲۶۷ نفر دارد. استان بوشهر بر ۲۷ درجه و ۱۴ دقیقه عرض شمالی و ۵۰ درجه و ۶دقیقه تا ۵۲ درجه و ۵۸ دقیقه طول شرقی از نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد.

این استان از شمال به استان خوزستان و قسمتی از کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است. استان بوشهر با خلیج فارس بیش از ششصد کیلومتر مرز دریایی دارد و از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است.                                       

استان بوشهر با وجود مراکز حساس نظامی و اقتصادی مانند نیروگاه هسته ای و منابع عظیم نفت و گاز عسلویه، کنگان و خارگ بعنوان استانی استراتژیک معرفی می گردد به علاوه استان یکی از استان‌های مهّم جنوبی کشور است که از طریق خلیج فارس برای واردات و صادرات اهمّیّت دارد.

در این بین بدون شک قطع ارتباط و عدم سرویسدهی در بخش مخابرات ضربات جبران ناپذیری را بدنبال خود می آورد که همه حاکی از اهمیت نقش مخابرات در مدیریت بحران میباشد.

حال با توجه به موقعیت حساس استان، آمادگی جهت هرگونه حوادث احتمالی اعم از انسان ساخت و بلایای طبیعی و مقابله با تهدیدات سایبری و مخابراتی از وظایف الزامی کارگروه مخابرات و ارتباطات مدیریت بحران می باشد.

 

نکته:

ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور:

نظر به ضرورت تهیه طرح جامع خطرپذیری کشور و استانها، دستگاههای ذیربط در امر مدیریت بحران موظفند با هماهنگی سایر دستگاهها و واحدهای استانی و با رعایت اولویت و نظارت ساز مان نسبت به تهیه طرح جامع خطرپذیری مناطق اقدام نمایند و سازمان مکلف است نسبت به تدوین طرح جامع خطرپذیری کل کشور اقدام و گزارش اقدامات انجام شده را به صورت دورهای (سه ماهه) به شورای عالی ارائه نماید.

اهمیت و ضرورت طرح:

کارگروه ارتباطات ماموریت دارد بلافاصله بعد از وقوع حادثه و به منظور رفع مشکل ارتباطی احتمالی نسبت به رفع خرابی ها و همچنین اعزام سیستمهای کمکی ترافیکی اقدام نماید. لذا این اعضای کارگروه وظیفه دارند تا آمادگی مطلوب نیروهای انسانی و تجهیز منابع ارتباطی و مخابراتی در زمان بحران مانند زلزله ، سیل و سایر بلایای طبیعی و غیر طبیعی که از برنامه های حائز اهمیت مدیریت بحران است را به طور مداوم بازبینی کنند .

وقوع سیل آذرماه دشتستان و زلزله فروردین شهر شنبه در سال 92 و همچنین اجرای رزمایش ملی  هسته ای در اسفندماه 93 همه شواهدی است بر وجود نقش حیاتی و ضروری ارتباطات مخابراتی بر مدیریت بحران، لذا تدوین طرحی جامع جهت تبیین راهکارها و تعیین وظایف اعضا جهت برگرداندن شرایط بحرانی به قبل از وقوع حادثه بسیار حیاتی است.

 

 

اهداف طرح :

-    استمرار عملیات و فعالیت‌های حیاتی جهت خدمات رسانی به مراکز حیاتی، حساس و مهم نظامی و غیر نظامی کشور در شرایط وقوع تهدید، بحران و جنگ

-    حفظ روحیه، انسجام در وحدت و حفظ سرمایه‌های ملی

-    تعینن وظایف سازمانهای عضو و مشخص نمودن تجهیزات دخیل در بحران از سوی هر سازمان

-    طرح مدیریت جامع ریسک مخابرات و ارتباطات استان

 

 

رئیس کارگروه:

اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بوشهر

اعضای کارگروه:

شرکت توزیع برق

نیروگاه اتمی بوشهر

اداره کل پست استان

اداره کل ارتباطات زیرساخت

فاوا سپاه امام صادق(علیه السلام)

شرکت مخابرات و اپراتور همراه اول

اداره کل مدیریت بحران استانداری بوشهر

اداره کل پدافند غیرعامل استانداری بوشهر

شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل -  منطقه ششم

اداره کل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه جنوب