پرش به محتوای اصلی

اخبار

یک هزار و 635 روستا تحت پوشش اینترنت پرسرعت

یک هزار و 635 روستا تحت پوشش اینترنت پرسرعت
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس گفت: از سال 96 تاکنون 500روستا تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفته اند به طوری که تعداد روستاهای دارای اینترنت پرسرعت به یک هزار و 635 روستا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس، مهرداد سهرابی مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس در نشست خبری، گفت: مشکلات ارتباطی به تفکیک نقاط شهری، روستایی و جاده ای طبقه بندی و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال شده و در حال پیگیری جهت رفع مشکلات هستیم.

وی درباره عملکرد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان از سال 96 تاکنون بیان کرد: برای کاهش شکاف دیجیتالی در مناطق کمتر برخوردار و مناطق محروم فارس از ابتدای آغاز به کار دولت دوازدهم، اقدامات خوبی در استان انجام شده است.  به منظور توسعه دسترسی به اینترنت پر سرعت در روستاها در گام نخست 500 روستا به روستاهای دارای پوشش اینترنت پرسرعت استان اضافه شد و تعداد روستاهای دارای پوشش اینترنت پرسرعت استان به یک هزار و 635 روستا رسید.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس افزود: در فاز دوم نیز که تا پایان شهریورماه به پایان خواهد رسید، 211 سایت ارتقا خواهد یافت و تاکنون از این تعداد نیز 4 سایت ارتقا یافته و پوشش لازم برای 13 روستا فراهم شده است. برای فاز سوم هم برنامه ریزی به گونه ای است که همه سایت های WLL و GSM روستایی که در حال حاضر بالغ بر 275 روستا را شامل می شود ارتقا یابد و تا پایان سال برای تمام سایت های روستایی و جاده ای استان دسترسی اینترنت پرسرعت به نسل سه و چهار فراهم خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در پایان سال 96 در 994 روستا از مجموع روستاهای مذکور علاوه بر پوشش اینترنت پر سرعت، دسترسی لازم برای رومینگ همراه اول و ایرانسل نیز فراهم شده است و طبق تکالیف قانونگذار، وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تامین پوشش لازم برای 90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار کشور تا پایان برنامه ششم است، می کوشیم که تا پایان  برنامه 90 درصد از مجموع چهار هزار و 152 روستا و آبادی بیش از 20 خانوار استان تحت پوشش اینترنت پرسرعت قرار گیرند.

سهرابی افزود: همراه اول بیش از 717 سایت روستایی و جاده‌ای دارد و تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری امکان دسترسی213 سایت  به اینترنت پرسرعت نسل 3 و 4  فراهم شده است و با ارتقاء این سایت‌ها بیش از 550 روستا از این سرویس بهره‌مند شده‌اند و در حال حاضر فقط 16 سایت و 51 روستا در فاز اول باقی مانده است.

وی با بیان اینکه اپراتور ایرانسل نیز در سال 96 بیش از 292 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کرده است و به عدد 746 سایت اینترنت نسل 4 رسیده است، تصریح کرد: این اپراتور در اینترنت نسل سوم 158 درصد و در اینترنت نسل چهارم 63 درصد رشد داشته است.

سهرابی درباره وضعیت تلفن‌ ثابت در استان فارس نیز بیان کرد: در پایان سال 96 بیش از یک میلیون و 566 شماره مشغول به کار بوده است و در شبکه تلفن همراه 4G  نیز تا پایان سال 96 شاهد رشد 61 درصدی بوده‌ایم البته  در سفری که وزیر  ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان فارس داشت مشهود شد که در این حوزه عقب هستیم و هیچ توسعه‌ای در زمینه تلفن‌ خانگی رخ نداده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات فارس در مورد فیبر نوری که یکی از الزامات در روند توسعه فعالیت‌های اینترنتی است نیز توضیح داد: در ابتدای دولت یازدهم تنها 2 هزار و 50 کیلومتر فیبر نوری در زیرساخت وجود داشت اما اکنون این میزان به 3 هزار و 978 کیلومتر رسیده  و در همین راستا نیز پهنای باند با افزایش 16 برابری از  GBps 7.5به  GBps 120رسیده است.

سهرابی درباره عملکرد کلی فناوری اطلاعات استان تا پایان سال 96 نیز گفت: تا پایان سال 96 در تمام پارامترها با رشد روبه‌رو بوده‌ایم به طوری که در فیبر نوری 13 درصد، در ظرفیت انتقال 2 درصد، در ظرفیت پهنای ورودی استان فارس 45 درصد، در ظرفیت پهنای خروجی 4 درصد و در ظرفیت پهنای بین‌المللی نیز 20 درصد رشد داشته‌ایم.

مدیرکلICT  فارس درباره شکایاتی که از اپراتورهای فعال در استان صورت گرفته است نیز گفت: از ابتدای سال 96 تاکنون بیش از 4 هزار و 399 شکایت از خدمات دهندگان اینترنت و IT صورت گرفته است که بیش از 4 هزار و 362 مورد بررسی و پیگیری شده  و 37 مورد نیز در‌حال بررسی است.

وی افزود: شماره سه رقمی 195، شماره پیامک 600195 و سایت پاسخگویی به شکایات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشانیwww.195.ir آماده دریافت شکایات و انتقادات مردم در حوزه فناوری اطلاعات است.

۲ تیر ۱۳۹۷ ۱۰:۳۷
تعداد بازدید : ۱,۹۵۷

اظهارنظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید